1N5914B/TR
Mfr.Part #
1N5914B/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Dynamic Impedance-Max :
9Ohm
Power Dissipation-Max :
1.5W
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
75μA @ 1V
Power - Max :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.5V
Impedance-Max :
9Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Working Test Current :
104.2mA
Reference Voltage :
3.6V
Datasheets
1N5914B/TR
Microchip Technology 1N5914B/TR
ZENER DIODE 9Ohm ±5% 75μA @ 1V -65°C~200°C DO-204AL, DO-41, Axial
1N5914B TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 75μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.5V during operation.This device should be operated with 104.2mA as the working test voltage.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5914B TR Features
reverse leakage current of 75μA @ 1V
75μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 104.2mA
minimal dynamic impedance is 104.2mA