1N5913DG
Mfr.Part #
1N5913DG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 3.3V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
ZENER DIODE
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Power - Max :
1.25W
Base Part Number :
1N5913
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Reference Voltage :
3.3V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Voltage Tol-Max :
1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±1%
Number of Elements :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
113.6mA
HTS Code :
Impedance-Max :
10Ohm
Number of Terminations :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5913DG
Microsemi 1N5913DG
ZENER DIODE 10Ohm ±1% 100μA @ 1V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5913D G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100μA @ 1V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 1% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.3V.This device must be operated with the working test voltage set to 113.6mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5913D G Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 113.6mA
minimal dynamic impedance is 113.6mA