1N5913BRL
Mfr.Part #
1N5913BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 3.3V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
454mA
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
3W
ESD Protection :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
2 Weeks
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
HTS Code :
Impedance-Max :
10Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance :
10Ohm
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
3W
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Reference Voltage :
3.3V
Published :
Lead Free :
Lead Free
Zener Voltage :
3.3V
Power Dissipation :
3W
Halogen Free :
Halogen Free
ECCN Code :
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Base Part Number :
1N5913
Voltage - Rated DC :
3.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Test Current :
113.6mA
Voltage Tol-Max :
5%
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tolerance :
5%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
Isolated
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Datasheets
1N5913BRL
onsemi 1N5913BRL
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 3.3V 100μA @ 1V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5913BRLG Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 100μA @ 1V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).A maximum reverse leakage current is reached at 100μA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 454mA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
1N5913BRLG Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100μA
the zener current of 454mA