1N5913B/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5913B/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Reference Voltage :
3.3V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
Isolated
Surface Mount :
No
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
10Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dynamic Impedance-Max :
10Ohm
Tolerance :
±5%
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Terminal Form :
Wire
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.3V
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-65°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 1V
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Additional Feature :
INDUSTRY STANDARD
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Number of Elements :
1
Working Test Current :
113.6mA
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1N5913B/TR
Microchip Technology 1N5913B/TR
ZENER DIODE 10Ohm ±5% 100μA @ 1V -65°C~200°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5913B TR Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100μA @ 1V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.3V during operation.This device should be operated with 113.6mA as the working test voltage.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5913B TR Features
reverse leakage current of 100μA @ 1V
100μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 113.6mA
minimal dynamic impedance is 113.6mA