18TQ045STRR
Mfr.Part #
18TQ045STRR
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK
Average Rectified Current :
18A
Max Operating Temperature :
175°C
Pin Count :
3
Forward Voltage :
600mV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
SILICON
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Base Part Number :
18TQ045
Peak Reverse Current :
2.5mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Forward Current :
18A
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Datasheets
18TQ045STRR
Vishay 18TQ045STRR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ045STRR Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 18A volts.18A is the maximum value of forward current.Using the data chart, the peak reverse is 2.5mA in the datasheets.
18TQ045STRR Features
an average rectified current of 18A volts
the peak reverse is 2.5mA
18TQ045STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ045STRR applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB