18TQ045S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18TQ045S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
Number of Terminations :
2
Pin Count :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Breakdown Voltage :
45V
Application :
High Power
Element Configuration :
Single
Polarity :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current Rating :
18A
Lead Free :
Contains Lead
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Max Reverse Leakage Current :
2.5mA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated DC :
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Average Rectified Current :
18A
Max Operating Temperature :
175°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1800A
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
3
Output Current :
18A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Forward Voltage :
720mV
HTS Code :
Max Surge Current :
1.8kA
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance :
4.5nF
Base Part Number :
18TQ045
Case Connection :
CATHODE
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Number of Phases :
1
Datasheets
18TQ045S
Vishay 18TQ045S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ045S Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 2.5mA volts.As a result, this device has a rectified current of 18A volts on average.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 18A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.There is no maximum value for 1.8kA surge current.Phase diode rectifier is possible for a capacPhase diode rectifierance-based device to output a value of 4.5nF.Diodes have a breakdown voltage 45V, which is the maximum reverse voltage that can be applied without causing an exponential increase in their leakage current.
18TQ045S Features
a maximal reverse leakage current of 2.5mA volts
an average rectified current of 18A volts
a current rating of 18A
the breakdown voltage of a diode is 45V
18TQ045S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ045S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB