18TQ035S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18TQ035S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 18A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
18A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Output Current :
18A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reverse Current :
2.5mA
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Polarity :
Standard
Current Rating :
18A
Lead Free :
Contains Lead
Diode Type :
Schottky
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Forward Voltage :
600mV
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
35V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
18A
Package / Case :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
35V
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
D2PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 35V
Current - Average Rectified (Io) :
18A
Base Part Number :
18TQ035
Published :
Capacitance :
4.5nF
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.8kA
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Packaging :
Tube
Datasheets
18TQ035S
Vishay 18TQ035S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 35V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ035S Overview
A rectified current of 18A volts is averaged for this device.A value of 18A is the maximum forward current that can be allowed.This fuse has a current rating of 18A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.A device that has a capacitance of 4.5nF can provide a value of 4.5nF.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 2.5mA.
18TQ035S Features
an average rectified current of 18A volts
a current rating of 18A
the peak reverse is 2.5mA
18TQ035S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ035S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB