18TQ035STRL
Mfr.Part #
18TQ035STRL
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 18A D2PAK
Diodes - Rectifiers - Single
Polarity :
Standard
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
35V
Case Connection :
CATHODE
Peak Reverse Current :
2.5mA
Forward Current :
18A
Application :
High Power
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Number of Terminations :
2
Non-RoHS Compliant
Pin Count :
4
Average Rectified Current :
18A
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.8kA
HTS Code :
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Qualification Status :
Not Qualified
Forward Voltage :
600mV
JESD-609 Code :
e0
Single
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Capacitance :
4.5nF
Terminal Finish :
TIN LEAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 35V
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
18TQ035
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
18A
Output Current :
18A
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
18TQ035STRL
Vishay 18TQ035STRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 35V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ035STRL Overview
This device's average rectified current is zero volts.A forward current of 18A is allowed.As for rectifiers current rating, rectifier is 18A, which is the maximum current a fuse can carry wrectifierhout too much degradation.A 4.5nF value can be delivered based on the capacitance.The datasheets show a peak reverse of 2.5mA, as shown in the data chart.
18TQ035STRL Features
an average rectified current of 18A volts
a current rating of 18A
the peak reverse is 2.5mA
18TQ035STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ035STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB