18TQ045S
Mfr.Part #
18TQ045S
Description
18A, 45V, D2PAK, SCHOTTKY RECTIF
Diodes - Rectifiers - Single
Breakdown Voltage :
45V
Max Reverse Leakage Current :
2.5mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
Surface Mount
Output Current :
18A
Packaging :
Tube
Pin Count :
4
Voltage - Rated DC :
45V
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1.8kA
Lead Free :
Contains Lead
2
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Current Rating :
18A
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Standard
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
18TQ045
Capacitance :
4.5nF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Forward Voltage :
720mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Average Rectified Current :
18A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1800A
Datasheets
18TQ045S
SMC Diode Solutions 18TQ045S
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 45V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ045S Overview
Phase diode rectifier produces a maximum reverse leakage current of 2.5mA volts.As a result, this device has a rectified current of 18A volts on average.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 18A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.There is no maximum value for 1.8kA surge current.Phase diode rectifier is possible for a capacPhase diode rectifierance-based device to output a value of 4.5nF.Diodes have a breakdown voltage 45V, which is the maximum reverse voltage that can be applied without causing an exponential increase in their leakage current.
18TQ045S Features
a maximal reverse leakage current of 2.5mA volts
an average rectified current of 18A volts
a current rating of 18A
the breakdown voltage of a diode is 45V
18TQ045S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ045S applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB