18TQ045STRL
Mfr.Part #
18TQ045STRL
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 18A D2PAK
1
Non-rep Pk Forward Current-Max :
1800A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2.5mA @ 45V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Max Reverse Leakage Current :
2.5mA
Max Operating Temperature :
175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
Average Rectified Current :
18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 18A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Base Part Number :
18TQ045
Datasheets
18TQ045STRL
Vishay 18TQ045STRL
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 18A -55°C~175°C 2.5mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
18TQ045STRL Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 2.5mA volts.The average rectified current for this device is 18A volts.The maximum surge current is 1.8kA.
18TQ045STRL Features
a maximal reverse leakage current of 2.5mA volts
an average rectified current of 18A volts
18TQ045STRL Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
18TQ045STRL applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB