180USC820MEFC30X25
Mfr.Part #
180USC820MEFC30X25
Description
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP
Voltage - Rated :
180V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.035A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
820µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.69A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
USC 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In