180USC1500MEFC35X35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
180USC1500MEFC35X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
4.02A @ 120Hz
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated :
180V
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
USC
Ripple Current @ High Frequency :
6.03A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
USC 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In