180USC470MEFC22X30
Mfr.Part #
180USC470MEFC22X30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.865A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.91A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
180V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
USC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In