180USC560MEFC25X25
Mfr.Part #
180USC560MEFC25X25
Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
3.375A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
180V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.25A @ 120Hz
Published :
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
USC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In