180USC680MEFC30X25
Mfr.Part #
180USC680MEFC30X25
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.46A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.69A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
180V
Capacitance :
680μF
Tolerance :
±20%
USC 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In