12RS474C
Mfr.Part #
12RS474C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 720MA 980MOHM TH
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielding :
yes
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Functions :
1
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
530mA
Test Frequency :
10kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
1200RS
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
10.5mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±15%
Lead/Base Style :
Pin
Radiation Hardening :
No
Inductance Tolerance :
15%
Termination :
Radial
Saturation Current :
530mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Number of Pins :
4
Mount :
Radial, Through Hole
Current Rating :
720mA
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Lead Pitch :
5mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
980mOhm Max
Height :
10.5mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Max DC Current :
720mA
Inductance :
470μH
Core Material :
Ferrite
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Datasheets
12RS474C
Murata Power Solutions 12RS474C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB