12RS333C
Mfr.Part #
12RS333C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 2.7A 57 MOHM TH
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±15%
Height :
10.5mm
Termination :
Radial
Diameter :
10.5mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Number of Pins :
4
DC Resistance (DCR) :
57mOhm Max
Inductance :
33μH
Pbfree Code :
yes
Core Material :
Ferrite
Lead/Base Style :
Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
2.7A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Packaging :
Bulk
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Series :
1200RS
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Tolerance :
20%
Number of Terminations :
4
Contact Plating :
Tin
Max DC Current :
2.7A
Type :
Wirewound
Shielding :
yes
Test Frequency :
10kHz
Datasheets
12RS333C
Murata Power Solutions 12RS333C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB