12RS473C
Mfr.Part #
12RS473C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 2.2A 100 MOHM TH
Stock
216
In Stock :
216
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Height :
10.5mm
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Mount :
Radial, Through Hole
Inductance :
47μH
Number of Pins :
4
Diameter :
10.5mm
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
10kHz
Termination :
Radial
Shielding :
yes
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Inductance Tolerance :
20%
Core Material :
Ferrite
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max DC Current :
2.2A
Tolerance :
±15%
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Current Rating :
2.2A
Number of Terminations :
4
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Type :
Wirewound
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1200RS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
Lead/Base Style :
Pin
Number of Functions :
1
Datasheets
12RS473C
Murata Power Solutions 12RS473C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB