12RS154C
Mfr.Part #
12RS154C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 1.25A 230MOHM TH
Stock
224
In Stock :
224
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Core Material :
Ferrite
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Radial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Termination :
Through Hole
Inductance :
150μH
RMS Current (Irms) :
1A
Lead Pitch :
5mm
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Tolerance :
±15%
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
4
Saturation Current :
1A
Number of Pins :
4
DC Resistance (DCR) :
230mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1200RS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead/Base Style :
Pin
Package / Case :
Height :
10.5mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Functions :
1
Max DC Current :
1.25A
Shielding :
yes
Diameter :
10.5mm
Test Frequency :
10kHz
Current Rating :
1.25A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Inductance Tolerance :
15%
Datasheets
12RS154C
Murata Power Solutions 12RS154C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB