12RS104C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12RS104C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.4A 190 MOHM TH
Stock
843
In Stock :
843
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max DC Current :
1.4A
Package / Case :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Radial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
100μH
Core Material :
Ferrite
Lead/Base Style :
Pin
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Termination :
Radial
Tolerance :
±15%
Series :
1200RS
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Inductance Tolerance :
15%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Current Rating :
1.4A
Number of Pins :
4
Number of Terminations :
4
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Height :
10.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Diameter :
10.5mm
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
yes
Saturation Current :
1.4A
Test Frequency :
10kHz
RMS Current (Irms) :
1.4A
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
12RS104C
Murata Power Solutions 12RS104C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB