12RS223C
Mfr.Part #
12RS223C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 3.3A 42 MOHM TH
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Fixed Inductors
Core Material :
Ferrite
Shielding :
yes
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
4
Current Rating :
3.3A
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Pins :
4
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
10.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Functions :
1
Lead Pitch :
5mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
42mOhm Max
DC Current :
3.3A
Diameter :
10.5mm
Mount :
Radial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Inductance Tolerance :
20%
Contact Plating :
Tin
Termination :
Radial
Inductance :
22μH
Max DC Current :
3.3A
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Test Frequency :
10kHz
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Series :
1200RS
Lead/Base Style :
Pin
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
12RS223C
Murata Power Solutions 12RS223C
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB