12FMN-SMT-A-TF
Mfr.Part #
12FMN-SMT-A-TF
Description
CONN FFC TOP 12POS 1.00MM R/A
JESD-609 Code :
e0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Height Above Board :
0.118 3.00mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Horizontal
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating :
500mA
Mating Information :
Series :
FMN
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Lead Pitch :
1mm
Cable End Type :
Straight
Flat Flex Type :
FFC
Voltage - Rated :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Side Entry
12
HTS Code :
UL Flammability Code :
94V-0
Datasheets
12FMN-SMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A