12FMN-BMTTR-A-TB
Mfr.Part #
12FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Tin
Number of Positions :
12
Housing Color :
Black
Current Rating (Amps) :
0.5A
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Rows :
1
Published :
Flat Flex Type :
FFC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Pitch :
0.039 1.00mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
FMN
Mounting Type :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
REACH SVHC :
Unknown
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Above Board :
0.201 5.10mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable End Type :
Straight
Gender :
Receptacle
Mount :
Surface Mount
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Voltage - Rated :
50V
Termination :
Solder
Datasheets
12FMN-BMTTR-A-TB
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A