12FMN-BMTR-A-TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Tin
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Height Above Board :
0.201 5.10mm
MIL Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
50V
Number of Positions :
12
Pitch :
0.039 1.00mm
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Termination :
Solder
Housing Color :
Black
Cable End Type :
Straight
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Series :
FMN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.5A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Gender :
FEMALE
Flat Flex Type :
FFC
HTS Code :
Additional Feature :
Top Entry
Total Number of Contacts :
12
Lead Pitch :
1mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pbfree Code :
Current Rating :
500mA
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Mating Information :
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
12FMN-BMTR-A-TB
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A