12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Rows :
1
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
REACH SVHC :
Unknown
Pitch :
0.039 1.00mm
Flat Flex Type :
FFC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
0.5A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
50V
MIL Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Finish :
Tin
Filter Feature :
Additional Feature :
Top Entry
Cable End Type :
Straight
Gender :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
500mA
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
FMN
DIN Conformance :
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
Mounting Type :
Surface Mount
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Number of Positions :
12
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
12
Mount :
Surface Mount
Housing Color :
Black
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
JST 12FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A