12FMN-BMT-A-TF
Mfr.Part #
12FMN-BMT-A-TF
Description
CONN FFC VERT 12POS 1.00MM SMD
Current Rating :
500mA
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Flat Flex Type :
FFC
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Series :
FMN
Cable End Type :
Straight
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Orientation :
Vertical
Additional Feature :
Top Entry
Pitch :
0.039 1.00mm
Voltage - Rated :
50V
DIN Conformance :
Mating Information :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
JESD-609 Code :
e0
Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Pitch :
1mm
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
12FMN-BMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A