10MH733MEFCT55X7
Mfr.Part #
10MH733MEFCT55X7
Description
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
47mA
Ripple Current @ Low Frequency :
47mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.0066mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
33μF
Series :
MH7
Voltage - Rated :
10V
Datasheets
10MH733MEFCT55X7
Rubycon 10MH733MEFCT55X7
MH7 33μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 47mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can