10MH7100MEFCTZ5X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MH7100MEFCTZ5X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
100μF
Mount :
Through Hole
Published :
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Life (Hours) :
1000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MH7
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current :
87mA
Datasheets
10MH7100MEFCTZ5X7
Rubycon 10MH7100MEFCTZ5X7
MH7 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 87mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can