10MH7100MEFC5X7
Mfr.Part #
10MH7100MEFC5X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Height :
7mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Capacitance :
100μF
Diameter :
5mm
Voltage - Rated :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
87mA
Series :
MH7
Lead Pitch :
2.0066mm
Voltage - Rated DC :
10V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
10MH7100MEFC5X7
Rubycon 10MH7100MEFC5X7
MH7 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 87mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can