10MH7100MEFCT55X7
Mfr.Part #
10MH7100MEFCT55X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MH7
Lead Pitch :
2.0066mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Voltage - Rated :
10V
Ripple Current :
87mA
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
100μF
Published :
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
10MH7100MEFCT55X7
Rubycon 10MH7100MEFCT55X7
MH7 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 87mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can