10MH5100MEFCT56.3X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10MH5100MEFCT56.3X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
74.4mA @ 10kHz
Lead Pitch :
2.4892mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
62mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Ripple Current :
62mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage - Rated :
10V
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MH5
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rubycon 10MH5100MEFCT56.3X5
MH5 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 62mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can