10MH722MEFCT55X7
Mfr.Part #
10MH722MEFCT55X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Ripple Current :
38mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
10V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 10kHz
Datasheets
10MH722MEFCT55X7
Rubycon 10MH722MEFCT55X7
MH7 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 38mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can