10MH722MEFC5X7
Mfr.Part #
10MH722MEFC5X7
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Height :
7mm
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 10kHz
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
22µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Diameter :
5mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
38mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Datasheets
10MH722MEFC5X7
Rubycon 10MH722MEFC5X7
MH7 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can