10FMN-SMT-A-TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10FMN-SMT-A-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC TOP 10POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Voltage - Rated :
50V
DIN Conformance :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Mating Information :
No
Flat Flex Type :
FFC
Gender :
Receptacle
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
10
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Height Above Board :
0.118 3.00mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Published :
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
Side Entry
Current Rating (Amps) :
0.5A
Series :
FMN
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
500mA
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
IEC Conformance :
Pitch :
0.039 1.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
MIL Conformance :
Contact Finish :
Tin
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Color :
Black
Cable End Type :
Straight
Datasheets
10FMN-SMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A