10FMN-BMTR-A-TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10FMN-BMTR-A-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
No
Published :
Series :
FMN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Above Board :
0.201 5.10mm
IEC Conformance :
No
Cable End Type :
Straight
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Filter Feature :
Mount :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
0.5A
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e3
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC
Number of Rows :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
500mA
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
DIN Conformance :
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
10
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Total Number of Contacts :
10
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Factory Lead Time :
16 Weeks
Housing Color :
Black
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
50V
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
10FMN-BMTR-A-TB
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A