10FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Gender :
Receptacle
Termination :
Solder
Flat Flex Type :
FFC
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
500mA
Series :
FMN
Housing Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Filter Feature :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Positions :
10
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Number of Rows :
1
Mixed Contacts :
No
Voltage - Rated :
50V
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Total Number of Contacts :
10
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Published :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
DIN Conformance :
Cable End Type :
Straight
Flammability Rating :
UL94 V-0
JST 10FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A