10FMN-BMT-A-TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10FMN-BMT-A-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Flat Flex Type :
FFC
Orientation :
Vertical
Lead Pitch :
1mm
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Surface Mount
Contact Finish :
Tin
MIL Conformance :
No
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Lead Free :
Contains Lead
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Voltage - Rated :
50V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Current Rating :
500mA
Mating Information :
No
Flammability Rating :
UL94 V-0
Total Number of Contacts :
10
Cable End Type :
Straight
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Number of Positions :
10
UL Flammability Code :
94V-0
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
0.5A
Series :
FMN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Number of Rows :
1
Pitch :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Housing Color :
Black
Filter Feature :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Additional Feature :
Top Entry
Published :
Datasheets
10FMN-BMT-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A