10FMN-BMTTN-A-TF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10FMN-BMTTN-A-TF
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 10POS 1.00MM SMD
Stock
632
In Stock :
632
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Number of Rows :
1
Termination :
Solder
Number of Positions :
10
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Flat Flex Type :
FFC
Additional Feature :
Top Entry
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Black
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Current Rating :
500mA
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
IEC Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Published :
2005
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Lead Free :
Contains Lead
Lead Pitch :
1mm
Cable End Type :
Straight
Mixed Contacts :
Mating Information :
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish :
Tin
Operating Temperature :
-25°C~85°C
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
ECCN Code :
EAR99
Series :
FMN
Pitch :
0.039 1.00mm
Pbfree Code :
Datasheets
10FMN-BMTTN-A-TF
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A