ZXT12P20DXTA
Mfr.Part #
ZXT12P20DXTA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
TRANS 2PNP 20V 2.5A 8MSOP
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
Height :
950μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Emitter Base Voltage (VEBO) :
7.5V
Current Rating :
-2.5A
Max Power Dissipation :
1.04W
Collector Emitter Breakdown Voltage :
20V
Max Collector Current :
2.5A
Max Breakdown Voltage :
20V
Transition Frequency :
110MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gain Bandwidth Product :
110MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
200mV @ 125mA, 2.5A
Power - Max :
1.04W
Lead Free :
Contains Lead
Collector Base Voltage (VCBO) :
-25V
Base Part Number :
ZXT12P20D
Collector Emitter Saturation Voltage :
-160mV
Package / Case :
Weight :
139.989945mg
Pin Count :
8
Continuous Collector Current :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
8
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 1A 2V
Length :
3.1mm