VMM1000-01P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VMM1000-01P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Y3-Li
Datasheet
Download
Description
MOSFET 2N-CH 100V 1000A Y3-LI
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Packaging :
Bulk
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
Isolated
FET Feature :
Standard
Pin Count :
7
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
1000A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.2 Ω @ 800A, 10V
Surface Mount :
No
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Continuous Drain Current (ID) :
1kA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1000A
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Terminal Position :
UPPER
Series :
DS Breakdown Voltage-Min :
100V
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Package :
Bulk
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
2355nC @ 10V
ECCN Code :
EAR99
IXYS Corporation
Number of Elements :
2
Number of Pins :
7
Base Product Number :
VMM
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Product Status :
Obsolete
Published :
Package Shape :
RECTANGULAR
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Y3-Li
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C~175°C TJ
Base Part Number :
VMM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminals :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0012Ohm
Mount :
Chassis Mount
Power - Max :
Datasheets
VMM1000-01P
Littelfuse VMM1000-01P
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26