V20E625P
Mfr.Part #
V20E625P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 1KV 10KA DISC 20MM
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Max Surge Current :
10kA
Voltage - Rated DC :
825V
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
625V
Diameter :
20mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Radial, Through Hole
Voltage - Rated AC :
625V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Varistor Voltage (Min) :
900V
Lead/Base Style :
Radial
Series :
UltraMOV™
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Package / Case :
Disc 20mm
Packaging :
Bulk
Depth :
8.3mm
Max Voltage Rating (DC) :
825V
Energy :
400J
Clamping Current :
100A
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
10mm
Varistor Voltage (Typ) :
1kV
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
VARISTOR
Clamping Voltage :
1.65kV
HTS Code :
Published :
2005
Varistor Voltage (Max) :
1.1kV
Varistor Voltage :
1kV
Capacitance :
250pF
Capacitance @ Frequency :
250pF @ 1MHz
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
V20E625P
Introducing Littelfuse V20E625P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, V20E625P pinout, V20E625P datasheet PDF, V20E625P amp .Beyond Littelfuse V20E625P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.