V20E140PL1T
Mfr.Part #
V20E140PL1T
Manufacturer
Littelfuse
Description
RAD VARISTOR 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Circuit RMS Voltage-Max :
140V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
CECC42201-006
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Packing Method :
TR
Terminal Placement :
Radial
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Energy Absorbing Capacity-Max :
110 J
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Rated Temperature :
85°C
Resistor Type :
VARISTOR
Published :
Circuit DC Voltage-Max :
180V