V20E130PL1T1
Mfr.Part #
V20E130PL1T1
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
Package / Case :
Disc 20mm
HTS Code :
Maximum AC Volts :
130V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Maximum DC Volts :
170V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Energy :
100J
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
VARISTOR
Current - Surge :
10kA
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Typ) :
205V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Placement :
Radial
Series :
UltraMOV™
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Max) :
225.5V