V20E550PL3T
Mfr.Part #
V20E550PL3T
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Series :
UltraMOV™
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1MHz
Number of Circuits :
1
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Surge Current :
10kA
Pbfree Code :
No
Terminal Placement :
Radial
Maximum AC Volts :
550V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Min) :
819V
Package / Case :
Disc 20mm
Mount :
Through Hole
Varistor Voltage (Max) :
1.001kV
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Published :
Varistor Voltage :
910V
Energy :
370J
Reach Compliance Code :
Unknown
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Max Voltage Rating (DC) :
745V
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Varistor Voltage (Typ) :
910V
Datasheets
V20E550PL3T
Introducing Littelfuse V20E550PL3T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V20E550PL3T pinout, V20E550PL3T datasheet PDF, V20E550PL3T amp .Beyond Littelfuse V20E550PL3T ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.