V20E550P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V20E550P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
745V
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Package / Case :
Disc 20mm
Series :
UltraMOV™
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
VARISTOR
Mount :
Radial, Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
100A
Clamping Voltage :
1.5kV
Number of Circuits :
1
JESD-609 Code :
e3
Varistor Voltage (Typ) :
910V
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1MHz
Capacitance :
300pF
Voltage - Rated AC :
550V
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Energy :
370J
Lead Pitch :
10mm
Max Voltage Rating (DC) :
745V
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Clamping Current :
100A
Lead/Base Style :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Surge Current :
10kA
Diameter :
20mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
8.3mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Pbfree Code :
yes
Max Output Current :
10kA
Varistor Voltage (Min) :
819V
Varistor Voltage :
1.001kV
Number of Terminations :
2
Datasheets
V20E550P
Introducing Littelfuse V20E550P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V20E550P pinout, V20E550P datasheet PDF, V20E550P amp .Beyond Littelfuse V20E550P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.