V20E550L1T7
Mfr.Part #
V20E550L1T7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 910V 10KA DISC 20MM
Product Category :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Placement :
Radial
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage :
910V
Lead Free :
Contains Lead
Max Voltage Rating (AC) :
550V
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
VARISTOR
Voltage - Rated AC :
550V
Series :
UltraMOV™
Varistor Voltage (Typ) :
910V
Varistor Voltage (Min) :
819V
Max Surge Current :
10kA
Published :
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
1.5kV
Rated Power Dissipation (P) :
1W
HTS Code :
Capacitance @ Frequency :
300pF @ 1MHz
Capacitance :
300pF
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Energy :
370J
Max Voltage Rating (DC) :
745V
ECCN Code :
EAR99
Varistor Voltage (Max) :
1.001kV
Package / Case :
Disc 20mm
Voltage - Rated DC :
745V
Datasheets
V20E550L1T7
Introducing Littelfuse V20E550L1T7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm, V20E550L1T7 pinout, V20E550L1T7 datasheet PDF, V20E550L1T7 amp .Beyond Littelfuse V20E550L1T7 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.