V20E460PL4B
Mfr.Part #
V20E460PL4B
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
Varistor Voltage (Max) :
825V
Max Voltage Rating (DC) :
615V
Package / Case :
Disc 20mm
Mounting Type :
Through Hole
Maximum AC Volts :
460V
Number of Circuits :
1
Max Surge Current :
10kA
Series :
UltraMOV™
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Varistor Voltage (Min) :
675V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
VARISTOR
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Energy :
360J
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
Radial
Varistor Voltage :
750V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage (Typ) :
750V
Capacitance @ Frequency :
400pF @ 1MHz
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Datasheets
V20E460PL4B
Introducing Littelfuse V20E460PL4B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Number of Terminations:2, V20E460PL4B pinout, V20E460PL4B datasheet PDF, V20E460PL4B amp .Beyond Littelfuse V20E460PL4B ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.