V20E460P
Mfr.Part #
V20E460P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 750V 10KA DISC 20MM
Stock
86
In Stock :
86
Product Category :
Diameter :
20mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Disc 20mm
REACH SVHC :
No SVHC
Energy :
360J
HTS Code :
Max Output Current :
10kA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
675V
Series :
UltraMOV™
Lead/Base Style :
Radial
Clamping Current :
100A
Mount :
Radial, Through Hole
Resistor Type :
VARISTOR
Clamping Voltage :
1.24kV
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
460V
Max Surge Current :
10kA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Published :
2005
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage :
750V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
460V
Depth :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance @ Frequency :
400pF @ 1MHz
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
Wire
Max Voltage Rating (DC) :
615V
Capacitance :
400pF
Lead Pitch :
10mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
615V
Varistor Voltage (Max) :
825V
Datasheets
V20E460P
Introducing Littelfuse V20E460P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V20E460P pinout, V20E460P datasheet PDF, V20E460P amp .Beyond Littelfuse V20E460P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.