V20E320P
Mfr.Part #
V20E320P
Package / Case
Disc 20mm
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Ambient Temperature Range High :
85°C
Varistor Voltage :
459V
Mount :
Radial, Through Hole
Published :
2005
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
100A
ECCN Code :
EAR99
Capacitance @ Frequency :
750pF @ 1MHz
Resistor Type :
VARISTOR
Clamping Voltage :
840V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
UltraMOV™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
10kA
Number of Terminations :
2
Clamping Current :
100A
Varistor Voltage (Typ) :
510V
Voltage - Rated AC :
320V
Lead Free :
Lead Free
Varistor Voltage (Max) :
561V
Terminal Shape :
Wire
Lead/Base Style :
Radial
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height :
26.5mm
Diameter :
20mm
Package / Case :
Disc 20mm
Max Voltage Rating (DC) :
420V
Lead Pitch :
10mm
Max Voltage Rating (AC) :
320V
Depth :
5.6mm
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Max Output Current :
10kA
Capacitance :
750pF
Voltage - Rated DC :
420V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Energy :
273J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Lead Length :
25.4mm
Datasheets
V20E320P
Introducing Littelfuse V20E320P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V20E320P pinout, V20E320P datasheet PDF, V20E320P amp .Beyond Littelfuse V20E320P ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.