V20E275PL1T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V20E275PL1T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 430V 10KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Varistor Voltage (Max) :
473V
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
VARISTOR
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
710V
Lead/Base Style :
Radial
Depth :
5.6mm
Capacitance :
900pF
Varistor Voltage :
430V
Max Voltage Rating (AC) :
275V
Clamping Current :
100A
Max Surge Current :
10kA
Varistor Voltage (Min) :
387V
Energy :
190J
Capacitance @ Frequency :
900pF @ 1MHz
Series :
UltraMOV™
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Disc 20mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
350V
Terminal Shape :
Wire
Number of Circuits :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
Lead Pitch :
11mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Varistor Voltage (Typ) :
430V
Maximum AC Volts :
275V
Datasheets
V20E275PL1T
Introducing Littelfuse V20E275PL1T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 20mm, Operating Temperature:-55°C~85°C TA, V20E275PL1T pinout, V20E275PL1T datasheet PDF, V20E275PL1T amp .Beyond Littelfuse V20E275PL1T ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.